تلفن های همراه و صفحه نمایش ها کودک شما را بیدار نگه می دارند

نکات برجسته داستان

تحقیقات جدید نشان می دهد که وسایل موجود در اتاق خواب با از دست دادن زمان و کیفیت خواب کودکان مرتبط است

حتی کودکان و نوجوانانی که تا دیروقت آنلاین نمی مانند، خواب خود را از دست می دهندCNN

این روزها، معلمان اغلب با کلاس های درس پر از دانش آموزان خمیازه می کشند که تا دیروقت بیدار می مانند و سلفی می گیرند یا بازی های آنلاین انجام می دهند.

تحقیقات جدید نشان می دهد برای کودکان و نوجوانان، استفاده از تلفن همراه، تبلت و رایانه در شب با از دست دادن زمان خواب و کیفیت خواب مرتبط است. تحلیلی که امروز در JAMA Pediatrics منتشر شد نشان می‌دهد حتی کودکانی که از تلفن‌هایشان یا سایر فناوری‌ها استفاده نمی‌کنند که شب‌ها اتاق خواب‌شان را پر کند، چشم‌هایشان را بسته و مستعد خواب‌آلودگی در روز می‌شوند.

دکتر بن کارتر، نویسنده اصلی و مدرس ارشد آمار زیستی در کینگز کالج لندن، گفت: این تجزیه و تحلیل «الگوی ثابتی از تأثیر را در طیف وسیعی از کشورها و محیط‌ها نشان داد».

کارتر و همکارانش ادبیات پزشکی را بررسی کردند تا صدها مطالعه کاربردی را که بین 1 ژانویه 2011 و 15 ژوئن 2015 انجام شده است شناسایی کنند. آنها 20 گزارش تحقیقاتی شامل 125198 کودک را انتخاب کردند که به طور مساوی بر اساس جنسیت تقسیم شده بودند، با میانگین سنی 14 سال و نیم پس از استخراج داده های مربوطه، کارتر و همکارانش متاآنالیز خود را انجام دادند.

تعداد کمی از والدین از نتایج شگفت‌زده خواهند شد: این تیم یک “ارتباط قوی و ثابت” بین استفاده از وسایل رسانه قبل از خواب و کمیت خواب ناکافی، کیفیت پایین خواب و خواب‌آلودگی بیش از حد در روز پیدا کردند.

با این حال، با کمال تعجب، کارتر و تیمش دریافتند که کودکانی که از وسایل خود در اتاق خواب خود استفاده نمی کنند، همچنان خوابشان قطع می شود و احتمالاً از همان مشکلات رنج می برند. نورها و صداهای ساطع شده توسط این فناوری، و همچنین خود محتوا، ممکن است بیش از حد تحریک کننده باشند.

اگرچه کارتر اذعان می‌کند که ضعف تجزیه و تحلیل «نحوه جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات اولیه بود: خود گزارش‌شده توسط والدین و فرزندان»، بسیاری از ما احتمالاً عادت‌های خانواده‌مان را که در آمار منعکس شده است، تشخیص می‌دهیم.

یک نظرسنجی در مقیاس بزرگ که توسط بنیاد ملی خواب (PDF) در ایالات متحده انجام شد در سال 2013 گزارش داد که 72٪ از همه کودکان و 89٪ از نوجوانان حداقل یک دستگاه در محیط خواب خود دارند. همان گزارش نشان داد که بیشتر این فناوری در نزدیکی زمان خواب استفاده می شود.

به گفته کارتر و نویسندگان همکارش، این فناوری همه‌جانبه بر خواب کودکان تأثیر منفی می‌گذارد و زمان خواب آن‌ها را به تأخیر می‌اندازد، زیرا تماشای یک فیلم یا یک بازی دیگر را انجام می‌دهند.

محققان توضیح می دهند که نور ساطع شده از این دستگاه ها همچنین ممکن است بر ریتم شبانه روزی، فرآیندهای بیولوژیکی زمان بندی ساعت داخلی، از جمله دمای بدن و ترشح هورمون تأثیر بگذارد. یک هورمون خاص، ملاتونین، باعث خستگی می شود و به زمان بندی چرخه خواب و بیداری ما کمک می کند. نورهای الکترونیکی می توانند ترشح ملاتونین را به تاخیر بیندازند و این چرخه را مختل کرده و به خواب رفتن را سخت تر کنند.

کارتر و نویسندگان همکارش همچنین پیشنهاد می‌کنند که محتوای آنلاین ممکن است از نظر روان‌شناختی محرک باشد و کودکان و نوجوانان را بیش از ساعتی که دستگاه‌های خود را خاموش می‌کنند و سعی می‌کنند بخوابند، بیدار نگه دارد.

دکتر سوجی کانساگرا، مدیر برنامه پزشکی خواب اعصاب کودکان در مرکز پزشکی دانشگاه دوک، که در تحلیل جدید دخالتی نداشت، گفت: «خواب برای کودکان حیاتی است. ما می دانیم که خواب نقش مهمی در رشد مغز، حافظه، خودتنظیمی، توجه، عملکرد سیستم ایمنی، سلامت قلب و عروق و بسیاری موارد دیگر دارد.

کانساگرا، نویسنده کتاب «فرزند من نمی‌خوابد»، خاطرنشان کرد که دوره رشد مغز در سه سال اول زندگی ما است، که مربوط به زمانی است که ما نیاز داریم و بیشترین خواب را داریم. سخت است باور کنیم که این یک تصادف باشد.»

کانساگرا گفت این امکان وجود دارد که والدین از استفاده کودکان از وسایل در شب کم گزارش شده باشند، اما به احتمال زیاد، این فناوری به سادگی با بهداشت خواب تداخل دارد. او گفت: «به عنوان مثال، کودکانی که مجاز به نگه داشتن وسایل در اتاق خود هستند، ممکن است بیشتر از یک روال خواب خوب اجتناب کنند، که ما می دانیم که برای خواب مفید است.

دکتر نیل کلاین، نماینده انجمن خواب آمریکا، موافق است که خواب نقش مهمی در رشد سالم کودک ایفا می‌کند، حتی اگر «ما همه علم پشت آن را نمی‌دانیم. حتی برخی تحقیقات وجود دارد که ارتباط بین ADHD و برخی اختلالات خواب را نشان می دهد.

از بسیاری جهات، یافته های مطالعه جدید تعجب آور نیست. کلاین که نظر خود را نه تنها بر اساس تحقیقات، بلکه بر اساس “تجربه شخصی خود و همچنین حکایات بسیاری از متخصصان خواب دیگر” استوار می کند، گفت: “بهداشت خواب به طور قابل توجهی تحت تاثیر فناوری قرار گرفته است، به خصوص در سال های نوجوانی.”

CNN Health را در فیس بوک و توییتر دنبال کنید

  • آخرین اخبار را ببینید و نظرات خود را با CNN Health در فیس بوک و به اشتراک بگذارید توییتر.
  • بهداشت خواب – نکاتی که به تسهیل خواب خوب، مداوم و کافی کمک می کند – شامل داشتن اتاقی آرام است. کلاین گفت: «و این به معنای حذف وسایلی است که در خواب اختلال ایجاد می‌کنند، از جمله وسایل الکترونیکی، تلویزیون و حتی حیوانات خانگی اگر در خواب اختلال ایجاد کنند.»

    یک نکته مهم دیگر از بنیاد ملی خواب آمده است، که حداقل 30 دقیقه “زمان انتقال بدون ابزار” را قبل از خواب توصیه می کند. برای خواب بهتر خاموش کنید.

    توصیه های دیگر برای بهداشت خواب خوب شامل ورزش نکردن (از لحاظ فیزیکی یا ذهنی) خیلی نزدیک به زمان خواب است. ایجاد یک برنامه خواب منظم؛ محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب؛ پرهیز از محرک هایی مانند الکل، کافئین و نیکوتین در ساعات قبل از خواب؛ و ایجاد یک محیط خواب تاریک، راحت و آرام.